Jar je na budovanie záhrady najlepším období. Všetko sa vám pretvára pod rukami a je to aj čas, kedy môžeme najviac ovplyvniť vzhľad, aký bude mať vaša záhrada, prípadne balkón či terasa po zvyšok roka. Chyťte sa rýľu, začíname.
Rok v znamení zmeny
Po teplej zima začína jar trochu dlho a rozpačito. To sa prirodzene odráža aj na rastlinstve a zmenili sa potreby záhrad. Preto sme v spolupráci s Ing. Erichom Seemannom pripravili článok Jarná záhrada 2016. Čím bude príprava tento rok iná? Dozviete sa v ňom, čo je potrebné tento rok robiť inak, aby záhrada vykvitla, čo so staršími cibuľovinami, do akých rastliniek investovať, či je ešte čas vysadiť ruže, alebo sme už ich obdobie nestihli. Článok je nabitý praktickými radami pre skúseného aj začínajúceho záhradkára.
Záhrady plné energie
Sú už bežné na Slovensku a Erika Demeterová zo spoločnosti Inšpiratívne záhrady hovorí: „Pri svojej práci sa rada inšpirujem filozofiou japonských záhrad. Správne zvolenými prvkami vieme dosiahnuť harmonickú kompozíciu diela a vyvážené prúdenie pozitívnej energie. Dokonca dnes sa dajú feng šuej záhrady projektovať aj na vylepšenie vzťahov, šťastné manželstvo, či inšpiráciu. Trendom je minimalizmus, pekné tvary, dostatok farieb a hlavne záhrada ktorá zaujme celý rok. Myslite na to už pri výsadbe jednotlivých druhov rastlín. Prečítajte si o zaujímavých tipoch na feng šuej záhrady v článku Feng šuej záhrady sú realitou aj na Slovensku.
Záhrada rýchlo aj bez starostí
Teraz je obdobie, keď potrebujeme vrhnúť všetky tvorivé aj pracovné sily na budovanie peknej záhrady. „Komplexné záhrady na objednávku viem pripraviť už do dvoch až troch mesiacov,“ hovorí Ing. Jozef Szigeti z firmy Rumcajs. Preto ak nemáte čas, iba sny a predstavy, prípadne návrh, môžete záhradu zveriť do rúk aj odborníkom a počas leta sa už tešiť z krásnej zelene. Článok Ako mať krásnu záhradu bez starostí podáva návod ako mať čo najkrajšiu záhradu a pritom si v nej nezodrať dlane.
Burina postrach každej záhrady
Pavol Palaj z firmy Lookart vysvetľuje, že burina sa dá likvidovať aj účelovo bez poškodenia inej zelené. „Postrek proti burine v trávniku sa vykonáva selektívnymi herbicídmi. O tom, aké sú to prípravky a viac prevencii pred voškami aj húsenicami sa dočítate v článku Záhrada bez buriny a škodcov? Zvoľte správny postrek! Aktívne sa za bio prístup k záhrade zasadzuje aj Miroslav Bartošovič, ktorý v článku Biojazierko a záhrada chémiu nepotrebujú hovorí, že tvorca záhrad potrebuje byť v prvom rade umelec, ktorý žije s prírodou a necháva jej možnosť vyniknúť aj na obmedzenom priestore. Približuje aj spôsoby ako si udržať záhradu aj jazierko bez chémie, ktoré sa často využíva a nemusí.