V marci už záhradkári nedočkavo vyrazia do záhonov, aby privítali jar, ako sa patrí. Tento rok však neudrela poriadna zima, a tak prinášame pár rád, ako sa správať k záhrade v rámci nových klimatických podmienok.
Menej snehu, menej vlahy
Tento rok sa ukázalo, že bolo menej snehovej pokrývky ako po iné roky, čo si už do začiatku bude vyžadovať viac vlahy. Otázne aj je, čo to spraví so škodcami, keďže počas zimy poriadne nevymrzli. Nie je však dôvod na paniku, ale na poctivú prípravu.
Pripravte záhradu na nové výhonky
Začiatkom jari radí Ing. Erich Seemann v prípade okrasnej záhrady investovať čas do do celkovej kontroly záhrady po zime. Nesmie sa zabudnúť hlavne na rez v lete kvitnúcich listnatých krov či skrátenie stebiel suchých a pováľaných okrasných tráv. Trávy sa zrežú asi 10 centimetrov nad zemou a o niekoľko týždňov sa objavia nové výhonky. Môžete odstrániť nadzemné časti chryzantém, rozchodníka vyššieho, jesenných astier a všetkých trvaliek, ktoré vždy vrastajú z nových výhonov.
Ešte je čas aj na obľúbené ruže
Je pravdou, že kvety lásky je lepšie vysádzať v období jesene, no v podstate ruže môžete vysádzať počas celého roka, len záleží na tom, či sú kontajnerované, alebo sú voľnokorenné. Bez koreňového balu sa môžu vysádzať od októbra až do mája, okrem mesiacov, kedy je trvalo zamrznutá pôda. „Jarná výsadba je tiež vhodná, ale ruža vyžaduje vyššiu starostlivosť v oblasti závlahy, prípadne tienenia, ak je príliš horúca jar,“ hovorí Erich Seemann a dodáva, že vysádzať sa môžu aj kvitnúce ruže. Treba však dávať pozor na kontajnerované rastliny, ktoré sú náchylné na vysýchanie a je potrebné im venovať viac pozornosti aj zálievky. Ideálne stanovište na výsadbu je slnko až polotieň, miesto s pohybom vzduchu, hlboké a výživné pôdy s humusom, dostatočná zálievka.
Prečo nezakvitnú staršie výsadby?
Medzi prvými nájomníkmi okrasnej záhrady sú vždy listy tulipánov a narcisov. Medzi prvými sa ukázali aj kvety snežienky a šafránu. Tulipánom a narcisom to ešte chvíľu potrvá. Niekedy je však čakanie márne. Pokiaľ máte staršie výsadby, možno ani nezakvitnú. Dôvod? Vysvetľuje Erich Seemann: „Cibuľoviny, ktoré sa vysádzajú na jeseň, majú tendenciu zaťahovať rokmi hlbšie a hlbšie do zeme. Preto, keď sú už príliš hlboko, vyrastú len listy a nie kvetné stonky. Existuje riešenie? Dobrý záhradník ho pozná. Môžete ich vykopať a vysadiť plytšie – najlepšie je na výsadbu cibuľovín používanie plastových alebo pletivových košov. Takýmto spôsobom sú čiastočne ochránené pred rôznymi hlodavcami, ktorým cibule chutia a zároveň tým zabránite zostupovaniu cibuliek do hĺbky. Tiež ich viete kedykoľvek presadiť a najmä nájsť na záhone.
Pri rôznych druhoch hortenzií ako aj pri vistérii je veľmi dôležitý správny rez dreviny. Nevhodným rezom vistérie môže pestovateľ nevedomky podporiť rastlinu k rastu nových výhonkov, ale bez kvetných pukov, a ukrátiť sa tak o potešenie z kvetov v najbližšom roku.
.
Ozdobte si na jar terasu aj balkón krásnymi drevinami
Vedia byť čarovné, no mnoho ľudí sa bojí pestovať dreviny v oklieštených podmienkach črepníkov. Pri správnom prístupe nie je na obavu dôvod. Erich Seemann vysvetľuje, že pestovanie si vyžaduje len veľké nádoby, kvalitný substrát a starostlivosť vo väčšom meradle ako vo voľnej pôde. S obľubou sa pestujú kmienkové previsnuté formy vŕb, moruší, jedlé stromčeky ako ríbezle, egreše, stĺpovité formy ovocných stromov, okrasné čerešne, škumpa, magnólia, rododendron, hortenzie a letný orgován - budleja. Sú vďačné, pestré a nemajú problém ani s obmedzeným priestorom.