Prichádza jar, kedy sa začína záhrada prebúdzať a hýriť farbami. Už pri prvej výsadbe však treba pamätať na to, aby bola záhrada krásnou a živou počas celého roka. Prirodzene súčasťou záhrady nie sú len rastliny, ale aj iné dekorácie. Ako ich správne nakombinovať nám poradila Lýdia Mináriková zo spoločnosti CELTIS – Záhradná architektúra.
Záhrada je živý organizmus
Dokončiť záhradu je pre Lýdiu Minárikovú niečo nepredstaviteľné, hoci sa sama dlhé roky venuje aj príprave záhrad na kľúč. Záhrada je ako cesta, ktorou kráčame a ktorú si užívame. Záhrada nie je niečo, čo zostrojíme ako stenu v obývačke a slúži nám len na potešenie. V záhrade kus radosti obsahuje aj práve starostlivosť o ňu. Preto je vhodné skladbu kríkov a stromov obohatiť o letničky, aby bolo na záhrade čo najviac pestrofarebnosti a tvorila atraktívny celok po celý rok. Určite je dobré pamätať na celoročne zelené dreviny, ktoré aj pri snehovej nádielke dávajú záhrade život.
Dekorovanie drevenou drťou
Málokto dnes realizuje trávnik na celej ploche záhrady. Súčasťou estetického stvárnenia sú aj neživé dekorácie v podobe inštalácie drevenej drte. Je veľmi praktická. Zabraňuje vyrastaniu buriny a uchováva v zemi vlahu aj počas väčšej páľavy. Pri nej sa darí predovšetkým rastlinkám, ktoré znesú aj viac vlahy, dokonca ju vyžadujú. Nevýhodou drevenej drte, alebo takzvanej kôry je to, že ju treba pravidelne dosýpať. Je biologický materiál, ktorý sa prirodzene rozkladá a zároveň aj vyživuje pôdu.
Kameň pre suchomilnú vegetáciu
Kamenná drť, alebo štrk, či farebné okruhliaky sú rovnako pekným doplnkom ako kôra, no sú prakticky záležitosťou bezúdržbovou. Kameň sa nestráca, nepotrebuje dosýpanie, dlhé roky vydrží pekný. Jeho menšou nevýhodou je, že vysušuje pôdu, preto je vhodný viac pre sukulenty, alebo rastlinstvo, ktoré vyžadujú suchšiu. zem. Práve kôrou a kameňom sa tak dá pre rastlinky vypestovať harmonické prostredie v záhrade.
Atraktívne solitéry
Kameň do záhrady, ako súčasť prírody, jednoducho patrí. Ako hovorí Lýdia Mináriková zo spoločnosti CELTIS, z dekoračného hľadiska je zaujímavé používať aj kamenné solitéry, ktoré sa používajú k jednotlivým rastlinám a zvýrazňujú ich krásu a jedinečnosť.
V kurze sú suché kamenné múriky a skalky
Podľa Lýdie Minárikovej zo spoločnosti CELTIS sú aktuálne v kurze suché kamenné múriky ako súčasť symbiózy domu a záhrady. Kameň sa stáva prvkom, ktorý vie čoraz viac zaujať. Spektrum dekoračných bridlíc je široké a opäť sa do módy vracajú skalky. V tomto prípade nezáleží na veľkosti. Pekná skalka je však perlou každej záhrady. Je opäť moderná a toto leto môže byť aj u vás na záhrade.