Biojazierko a záhrada chémiu nepotrebujú

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Marek 11.03.201411190

Biojazierko a záhrada chémiu nepotrebujú

Záhrada musí byť srdcovou záležitosťou. Každý tvorca záhrad potrebuje  byť v prvom rade umelec, ktorý žije s prírodou a necháva jej možnosť vyniknúť aj na obmedzenom priestore. Záhrada je živý organizmus, ktorý si vyžaduje prístup nielen s pravítkom, lopatou a nožnicami, ale predovšetkým srdcom. Tento názor zastáva aj Miroslav Bartošovič, ktorý sa záhradám ako svojej srdcovej záležitosti venuje už viac ako šesť rokov. Preto sa s nami podelil o niekoľko cenných rád v oblasti záhrady aj stavby biojazierok.   

Okrasná, či úžitková záhrada?

Základom je dobre sa cítiť. Len čo vkročíme do záhrady, mala by nás objať harmónia. Miroslav Bartošovič tvrdí, že najkrajšou záhradou je tá, kde sa človek dobre cíti. Môže si odrhnúť slivku, hrušku, zároveň si popásť oči na kvitnúcich kvetoch. Ideálnou je preto symbióza okrasnej aj úžitkovej záhrady. Toto spojenie vytvára atraktívny súzvuk človeka s prírodou, v ktorej sa bude každý cítiť dobre. Prvým pravidlom je teda dodať záhrade dostatok pestrosti, aby lahodila nielen oku, ale bola aktívnym biotopom.

Stavte na biojazierko

Jazierko je atraktívnou súčasťou záhrad. Je len málo milovníkov prírody, ktorí by si nechali na svojom pozemku ujsť tento prvok. Miroslav Bartošovič však hovorí, že čoraz viac ľudí miesto klasických jazierok uprednostňuje biojazierko. „Jeho tajomstvo spočíva v dokonalej bio filtrácii. Nie je potrebná žiadna chémia, jazierko sa v podstate stará samo o seba,“ vysvetľuje Bartošovič. Ide o mierne drahší systém v prípade zakladania jazierka, ale na druhej strane sa investícia vráti v podobe čistej vody, živých rýb aj rastlín, omnoho väčšieho pôžitku ako v prípade klasických jazierok.

Biojazierko miesto bazéna

Bez správnej biofiltrácie v jazierku treba počítať s tým, že jazierko bude omnoho viac slúžiť na starosť, ako radosť. Filtrácia je základom, ktorá je takzvaným srdcom celého jazierka a nie je možné ju podceniť.  Jazierka sa v súčasnosti vytvárajú aj miesto bazénov. „V prípade, že má človek v záhrade viac priestoru, je súčasným trendom nestavať bazén, ale práve biojazierko. To vďaka účinnej filtrácii a správnym bioaktívnym zložkám nepotrebuje na svoju prevádzku žiadnu chémiu, čistí sa samo a je možné sa v ňom bez problémov aj kúpať,“ vysvetľuje Bartošovič. Ide tak o spojenie príjemného s užitočným a plávať priamo v jazierku plnom rýb je pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom počas horúcich letných dní. Samozrejme jazierko možno využívať aj ako schladzovacie jazierko po saunoví. Jeho využitie má mnoho možnosti a preto sa hovorí, že práve biojazierka nahradia klasické bazény aj bežné kúsky „záhradných rybníkov.“

Komentáre Disqus.
(5/5) 1 referencií
Bartošovič

Tím odborníkov s dlhoročnou praxou v profesiách: stavebné práce, rekonštrukčné práce, bytové…

zakaznici

1 497

Realizácia okrasnej záhrady

Realizácia okrasnej záhrady. Dodávka komplexnej služby od návrhu, cez…


Čítajte ďalej

12 Trendov v záhradách pre rok 2013

Záhrada

12 Trendov v záhradách pre rok 2013


24.03.201311190

ZuzanaZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím