Plánujete si pestovať prvú jarnú zeleninu už na svojom? Je ideálny čas na stavbu skleníka. Tohoročná úroda je pomaly pozberaná, príroda sa pripravuje na zimu, ale záhradkár vtedy nespí na vavrínoch, myslí už na budúcu sezónu.
Vyskúšajte nový spôsob pestovania
Pestovanie v skleníku prináša exkluzívne výhody. Plodiny je možné mať oveľa skôr a ľahšie ako vonku na otvorenom priestore a popritom môžete mať úrodu aj viackrát do roka. Preto je kvalitný skleník snom každého záhradkára.
Ideálna doba je práve teraz
Do konca októbra je tá najvhodnejšia doba na stavbu skleníka. Dôvod? Zem nie je premrznutá, dajú sa ľahko vybudovať základy. Po príprave základov je možné mať celý skleník hotový do jedného dňa. Stavba skleníka pred zimou so sebou nesie mnoho výhod. Medzi tie hlavné patrí pripravenosť na jarnú sezónu, skorá úroda a vyzretie zeminy počas zimných mesiacov. Ak budete so stavbou skleníka čakať do jari, jeho stavbu bude možné začať približne okolo marca až apríla a na skorú úrodu už pomýšľať nemôžete.
Príprava skleníka nie je zložitá
Kvalitné pozinkované skleníky vydržia nástrahy počasia a aj väčšiu vrstvu snehu, ktorá nepoškodzuje konštrukciu, ani stabilitu skleníka. Ak aj napadá na skleník sneh, vďaka šikmej streche sa pokrývka zvezie sama dole . Pred zimným obdobím je potrebné skleník vyhnojiť, aby sa zem dokázala obohatiť o živiny. Stačí ak do skleníka dáte vyzretý hnoj, alebo kvalitný kompost, či baltskú rašelinu. Skleník sa stavia na vopred pripravené murované základy. Ak nechcete betónové základy, v ponuke je aj ich alternatíva - pozinkovaný základový rám, ktorý sa osadí do otvorov v zemi. Na takýto podklad je možné postaviť skleník za jediný deň a tešiť sa z nového prírastku v záhradke.
Sadenie už v novembri
Ak si skleník postavíte pred zimou, radí Natália Zamkovská zo spoločnosti Kerzam, môžete už počas novembra zasadiť do zeme cibuľku, alebo iné vhodné druhy zeleniny a už vo februári budete mať na stole čerstvé cíbiky a vlastné mladé cibuľky, či inú zeleninu na osvieženie jedál. Nezabudnite na občasnú zálievku aj v zime, prípadne nahádžte do skleníka sneh, ktorý sa bude topiť a pozvoľna rastlinky zavlažovať.
Kvalitný skleník je investícia do budúcnosti
Na trhu je dnes mnoho skleníkových systémov, no ich kvalita a dlhodobá funkčnosť je rozdielna. Ak chcete mať dlhodobo bohatú úrodu a výnosy, oplatí sa do skleníka investovať. Natália Zamkovská hovorí, že je vhodné orientovať sa aj na kvalitu materiálov a prevedenie skleníka. „ Dodávame žiarovo pozinkované skleníky s rozptylovým sklom, alebo s polykarbonátom, vyrábané v Českej republike spoločnosťou Limes Litomyšl, s.r.o. Ich mottom je kvalita na prvom mieste. Roky spolupráce nás presvedčili, že za kvalitou si naozaj stoja. Ich výrobky sú obľúbené nielen u nás, ale aj inde v zahraničí. Vyznačujú sa stabilitou, pevnosťou a odolnosťou voči poveternostným podmienkam. „Všetky naše žiarovo pozinkované skleníky majú masívnu konštrukciu z oceľových profilov, hrúbky 0,8-1 mm. Sú certifikované na zaťaženie vetrom 1,25kN/m2 a zaťaženie snehom 1,5 kN/m2., čím sa výrazne odlišujú od skleníkov dovážaných predovšetkým z Ázie,“ dodáva Natália Zamkovská. Odolnosť voči poveternostným podmienkam je pri výbere skleníka skutočne vec, ktorá stojí za zváženie.