Nová éra drevoplastu. Ktorý na terase vydrží najviac?

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Marek 28.07.201419080

Nová éra drevoplastu. Ktorý na terase vydrží najviac?

O výhodách drevoplastov sme už písali. Rozdiel v kvalite materiálov však môže niekoho zmiasť. Aj pri výbere materiálu na stavbu terasy platí, že za najnižšiu cenu nemožno požadovať najvyššiu kvalitu. Drevoplasty ( WPC ) sú skutočne revolučnou novinkou, no rozpoznať materiál, ktorý vydrží, bude farebne stály, bezpečný a dlhé roky krásny je umenie. Preto sme hovorili s Daliborom Lenártom zo spoločnosti Timbermax, ako sa zorientovať vo svete drevoplastov a ako sa hovorí, nekúpiť mačku vo vreci.

Ekologickejší, trvácnejší a lepší drevoplast

Pod pojmom "bežné drevoplastové dosky (profily)" rozumieme drevoplastové profily vyrábané jednoduchou extrúziou, ktoré tvorili do konca roku 2012 približne 99%-ný podiel predaných drevoplastových profilov na našom trhu. Postup výroby terasových a fasádnych dosiek zjednodušene je jednoduchý a zjednodušene možno povedať, že zmes plastového granulátu, drevených pilín a aditív je extrudovaná cez formu. „Tento povrch sa po vychladnutí mechanicky zbrúsi, čím sa materiál zdrsní a dostane matný, prirodzenejší vzhľad vďaka tomu, že sa na povrchu ukážu drevené piliny. Zároveň je nutné obrúsenie povrchu terasových dosiek, aby sa zabezpečili protišmykové vlastnosti terasových dosiek. Sú na trhu aj dodávatelia, ktorí ponúkajú neobrúsené profily. Tie majú o niečo odolnejší povrch voči vlhkosti a fľakom, ale okrem toho, že majú výrazný plastový vzhľad, ich povrch je podstatne menej odolný voči šmyku a škrabance sú neopraviteľné a preto je užívateľ tak či tak odkázaný po čase celú plochu terasy obrúsiť, čiže sa viac oplatí kúpiť rovno obrúsené terasové dosky,“ hovorí Dalibor Lenárt zo spoločnosti Timbermax. Práve takto obrúsený povrch wpc profilov je jednou z najdôležitejších výhod drevoplastu oproti drevu, alebo dlažbe, no zároveň aj najcitlivejšou stránkou s jej nevýhodami.

Nevýhody klasického drevoplastu

Skutočne existujú? Prakticky všetky nedostatky má na svedomí povrch terasových dosiek, ktorý obrúsením „odhalí“ drevené piliny. Drevoplast je odolný voči vode no problémom sú často horúce oleje. Fľaky od vyprsknutého tuku, spadnutého kečupu, vyliateho červeného vína sú pre terasové dosky nočnou morou. „Tento nedostatok prakticky neexistuje pri profiloch vyrábaných dvojitou extrúziou - Timbermax. Poskytujú hlavne odolnosť terasových, či fasádnych dosiek voči mechanickému poškodeniu a fľakom spôsobených prevažne mastnotou, potravinami a tekutinami. V tomto ohľade predstavujú WPC profily Timbermax doslova revolúciu vo vylepšení úžitkových vlastností drevo-plastových kompozitných materiálov. Pre majiteľov terasy, alebo inej malej stavby z profilov Timbermax nie je nič jednoduchšie ako ich údržba. Odolný povrch stačí v prípade znečistenia opláchnuť prúdom vody, na povrchu nezostávajú žiadne fľaky, na ktoré treba čakať, kým zmiznú?,“ hovorí Dalibor Lenárt zo spoločnosti Timbermax.

Aj drevoplast mení charakter

Klasický drevoplast je súce trvácny, ale pokiaľ ho použijete na stavbu terasy, s miernou zmenou je potrebné počítať. Časom sa mení odtieň a celkový vzhľad. Pri lacnejších drevoplastoch už po niekoľkých mesiacoch. Niektorí dodávatelia túto zmenu nazývajú dokonca „prirodzenou patinou“. „Z peknej výraznej farby terasy sa však stane niečo zašlé, niekoľko mikrónová povrchová vrstva ako keby zvetrala, farba stratí na saturácii a ak si zákazník pri výbere farby porovnával farbu terasových dosiek s farbou rámu dverí na terase, alebo s farbou nejakého iného prvku stavby, tak po niekoľkých mesiacoch môže byť sklamaný, hovorí Dalibor Lenárt zo spoločnosti Timbermax a preto odporúča profily vyrábané dvojitou extrúziou, disponujúce vyššou farebnou stálosťou. „Je zabezpečená odolným HDPE s pridaním kvalitných farbív a UV stabilizátorov. Tento povrch neobsahuje žiadne drevo, alebo podobný materiál s minimálnou odolnosťou voči UV žiareniu,“ hovorí Timbermax. Aj preto na tieto materiály platí 25 ročná záruka na farebnú stálosť a odolnosť voči fľakom pri bežnom rezidenčnom použití.                           

Drevoplast novej generácie

Pri výrobe profilov Timbermax sa návrhári a technici sústredili predovšetkým na čo najvernejšie priblíženie sa vzhľadu dosiek z exotických drevín. Dodávajú užívateľovi pocit nekompromisnej kvality a luxusu. Pocit lásky k prírode je pri použití exotických drevín diskutabilný, obnova tropických pralesov – pľúc našej planéty, je podstatne zložitejšia ako obnova rýchlo rastúcich smrekových lesov.

 

foto:Timbermax

Komentáre Disqus.
(5/5) 95 referencií
TIMBERMAX

newface, s.r.o. je dovozcom WPC kompozitu novej generácie - TIMBERMAX. Vzhľadom k našim viacročným…

Terasa

Jednoznačne odporučujem Timbermax. Obchodný zástupca veľmi ochotný ktorý poradí…

terasa

nechceli sme ziadne lacne nekvalitne nahrady drevoplastovych dosiek, ale…

Daxto

1 141

fasada..

obklad ktory sa oplati dat na fasadu.. len si to vyzaduje profesionalnu montaz.…

TIMBERMAX
5/5 95 hodnotení

Čítajte ďalej

Nová terasa: Rozpočet a doba realizácie

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Nová terasa: Rozpočet a doba realizácie


26.07.201419080

MarekZáhrada

Terasy roka 2014 ponúkajú atraktívne inovácie

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Terasy roka 2014 ponúkajú atraktívne inovácie


14.07.201419080

MarekZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím