Letná práca na záhrade je skvelým relaxom, ale zároveň prináša aj potešenie, odbúrava stres a vylepšuje naše zdravie. Preto, aby sme z nej „pozbierali“ všetky benefity, je potrebné mať záhradu v dobrej kondícii. V záhradníctvach sme zistili, ako pristupovať k záhrade a chrániť zeleň, ktorá poteší aj ozdraví.
Ako ochrániť trávnik?
Základom pestrej záhrady je zdravý trávnik. Trávnik v regenerácii podporujú vhodné hnojivá, prerezávanie a prevzdušňovanie prípadne dosievanie. Všetky tieto úkony je dobré robiť podľa potreby, ale nie je na zahodenie zveriť starostlivosť aj do rúk profesionálov. Tento postup odporúča aj Ing. Lívia Fajerová z Alliumgarden: „Odporúčam aspoň dva krát za rok, a to na začiatku a na konci vegetácie zavolať odborníka. Ceny sú rôzne, ale ak nám na zdravom raste trávnika záleží, určite takéto služby treba využívať pravidelne.“
Aby nás nerušili škodcovia
K starostlivosti patrí aj správny postup v oblasti starostlivosti a ochrany voči škodcom. Treba povedať, že hoci je tráva na prvý pohľad nezmar, nie je to pravda. Zelená, zdravá a hebká trávička si vyžaduje ochranu. „Pred zaburinením chránime trávnik preventívnymi postrekmi selektívnymi herbicídmi proti dvojklíčnolistovým rastlinám. Proti škodcom je ideálna prevencia - neprelievať trávnik, pravidelne ho hnojiť, podporovať ho v regenerácii. Dá sa použiť aj biologická ochrana napr. využitie parazitických háďatok proti niektorým druhom hmyzu. Pri intenzívnom napadnutí však tieto metódy nepomáhajú a je nutné siahnuť po chemických prípravkoch určených priamo proti konkrétnemu druhu škodcov,“ hovorí Ing. Ivan Tužinský z IN-GREEN, s. r. o.
Výživa je prvoradá
Ako pre telo človeka, tak aj pre samotný život trávnika je dôležité, správne „stravovanie“. To zabezpečí hnojenie a v každom ročnom období si trávnik vyžaduje iné. „V lete hnojíme trávnikovými hnojivami s obsahom dusíka, draslíka a fosforu. Ak použijeme bežné granulované hnojivo, trávnik treba po hnojení intenzívne zavlažiť," dodáva Tužinský z IN-GREEN, s. r. o.
Starostlivosť ako liek
S radou odborníka je radosť starať sa o trávniky. Získame tým aj zdravie. Vedci v Journal of Health Psychology vyskúmali, že záhradkárčenie dokáže potláčať stres ešte lepšie ako iné oddychové aktivity. Účastníci štúdie boli po stresovej úlohe rozdelení do skupín. Prvá 30 minút pracovala na záhrade a druhá čítala v uzavretom priestore. Skupina, ktorá sa venovala záhradkárčeniu, po výskume hlásila podstatné zlepšenie nálady oproti „knihomoľom“ a dokonca mala výrazne nižšiu hladinu kortizolu – hormónu zodpovedného za stres. Tráva zdá sa skutočne lieči.