Príprava trávnika na jeseň a zimu

Záhrada

Marek 13.07.201313919

Príprava trávnika na jeseň a zimu

Počas prázdninových dní sa treba z trávnika predovšetkým tešiť, no už koncom leta je potrebné pripraviť ho na zimovanie. Nepredstavuje totiž jednoročnú záležitosť a jeho krása a sviežosť sa ukáže až po niekoľkých rokoch starostlivosti. Preto musí byť na obdobie, keď udrú prvé zimy a zakryje ho snehová pokrievka, dostatočne pripravený, aby zas o rok mohol ukázať svoju zelenú krásu.

Prerezávanie zabráni plesniam

Platí zásada, že trávnik by sa mal na zimovanie a nehostinné obdobie pobrať v čo najlepšej kondícii. Tá zaručí prežitie koreňovej sústavy aj silnej rastliny aj keď mrazy vykreslia na oká kvetiny. Okrem tradičnej údržby trávnika počas leta s príchodom chladnejších dní uprednostníme pred estetikou funkčnosť a trávniku dobre padne aj zvýšenie starostlivosti. Ing. Ivan Tužinský z IN-GREEN, s. r. o. radí: „Pravidelne z trávnika zhrabávame listy, aby tráva pod nimi nežltla a aby na nej listy nehnili. Trávnik sa odporúča kosiť, kým teplota neklesne pod 7 °C. Ak je trávnik v zlom stave, odporúča sa prerezávanie aj na jeseň. V prípade, že snehová pokrývka v zime trvá príliš dlho a trávnik nemôže dýchať, odporúča sa sneh z trávnika odhádzať, aby ho nenapadli plesne.“  Plesne sú totiž veľkým ohrozením a nepriateľom trávnika . Preto každý odborník vie, že sa im treba vyhnúť za každú cenu. Zo skúseností vieme, že mnoho odborníkov, ktorých nájdete aj u nás sú ochotní poradiť v oblasti zimovania osobne, aj prostredníctvom e-mailu, či telefonicky. Stačí ich osloviť.

Ako trávnik zazimovať?

Odpadne nám starosť s kosením, no ešte pred tým sa potešíme a posledný raz ho pokosíme. Kosenie by malo prebehnúť približne dva týždne pred tým, ako sa rozhodneme trávnik zazimovať. Aby sa jeho štruktúra stihla obnoviť, zregenerovať a pripraviť sa na zaťažkávajúce obdobie. Tak isto mu môžeme dopriať trochu výživy, aby pre neho nebola zima až tak krutým obdobím. „Pri poslednom kosení môžeme použiť ešte poslednú dávku hnojiva . V predajniach nájdeme aj prípravky, ktoré sa špeciálne používajú pri zazimovaní trávnika. V týchto prípravkoch je menší obsah dusíka N (pretože ten podporuje rast , takže na jeseň nie je potrebné už také množstvo) a  väčší obsah draslíka K, ktorý podporuje tvorbu listových pletív a koreňového systému,“ hovorí Ing. Lívia Fajerová z Alliumgarden. Vďaka tomuto postupu sa trávnik na jar vráti v dobrej kondícii, opäť poskytne radosť a potešenie aj podporu na hry a behanie. Veď ak niekto pozná, čo to znamená behať bosý v hustej sviežej tráve vie, že sa mu starostlivosť vždy niekoľkonásobne vráti.  Prípravu na zazimovanie trávnika môžete podľa uvedených rád vyskúšať aj sami, no ak sa spoľahnete na služby odborníkov, máte postarané o trávu all inclusive a s pocitom, že sa o trávnik nemusíte báť, ani keď bude prekrytý bielym snehom.

Komentáre Disqus.
(5/5) 1 referencií
IN-GREEN

Žofina

1 423

záhrada

Profesionálny návrh a precízne vykonaná realizácia.


Čítajte ďalej

Zdravá záhrada vylepší aj naše zdravie

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Zdravá záhrada vylepší aj naše zdravie


09.07.201313919

MarekZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím