12 Trendov v záhradách pre rok 2013

Záhrada

Zuzana Zuzana 24.03.20139959

12 Trendov v záhradách pre rok 2013

Aj keď ešte záhradkárom počasie nepraje, mnohí si už začínajú plánovať prvé kroky v zobúdzajúcej sa záhrade. Kým ešte čakáte skúste sa inšpirovať tohtoročnými záhradnými trendmi, ktoré sú naozaj nápadité, ekologické a finančne nenáročné. Posúďte sami.

Ekologické záhrady

Aj tento rok pokračuje záhradné smerovanie k ešte ekologickejšiemu záhradníctvu, ktoré chráni životné prostredie. Záhrady sa navrhujú udržateľným spôsobom, využívajú sa nové ekologické materiály, vo veľkom sa recykluje a vysádzajú sa rastliny, ktoré sa dokážu adaptovať na prostredie a rásť bez nášho pričinenia. Nepoužívajú sa žiadne chemikálie, pracuje sa s prírodným ekosystémom, aby pôda zostala zdravá.

Záhrady inšpirované prírodou

Nie len v preplnených mestách, ľudia čoraz viac túžia po väčšom spojení s prírodou. Záhrady sa tak menia na lúky, prérie, lesy alebo mokrade. V záhradnej architektúre získavajú na popularite organické tvary s využitím prírodných materiálov. Pred betónovými plochami sa preferujú priepustné dlaždice a kamenné múry, cez ktoré môže prerastať tráva alebo sukulenty. Takúto záhradnú dlažbu vám môže položiť aj firma Miroslava Bartočoviča, ktorá sa venuje aj úpravám záhrad. Zároveň končí éra veľkých trávnatých plôch, ktoré sa nahradzujú kvetinovými a zelenými (rastliny so zelenými listami) záhradami, ktoré sú farebné počas celej sezóny a nevyžadujú toľko vody a chemikálií.

Zmyslový zážitok

Ešte intenzívnejšie spojenie s prírodou nám prinesú záhrady, ktoré upútajú všetky naše zmysly. Ak túžite po takomto zmyslovom zážitku aj vo vašej záhrade, vyberajte intenzívne voňajúce rastliny ako napr. levanduľu, klematis, hyacint, snežienky, ruže, a pod. Nezabudnite ani na pestrofarebné kvety a textúrované rastliny, ktoré lákajú k dotyku, ako sú rôzne sukulenty alebo šuchotavé okrasné trávy.

Jedlé záhrady

Zeleninové záhrady by mali v obľúbenosti predbehnúť tie kvetinové. Dôvodom je túžba po nezávislosti od kupovanej zeleniny a ovocia. Ľudia chcú kvalitné, čerstvé, zdravé a nemodifikované potraviny, ktoré si sami vypestujú na záhrade. Preto sa vracajú k pôvodným druhom zeleniny, kvetov a ovocia.

Retro kvety

Vo výbere kvetov sa vraciame k starým druhom, ktoré boli moderné v minulosti. Medzi ne patrí napr. hortenzia, levanduľa, ruská šalvia, celosia, gardénia, jasmín, magnólia, quercus virginiana, ficus pumila a mnohé ďalšie.

Zeleninová kytica

Nesmejte sa, ak tento rok dostane kyticu so zeleninou. Takáto kytica čerstvo natrhaných kvetov so zeleninou je tohtoročným hitom. Chcete si to vyskúšať? Počkajte si na prvú úrodu a s využitím fantázie medzi kvety naaranžujte reďkovky, mrkvu, kaleráb, karfiol, kvety pažítky, mangold, baklažán alebo dokonca lusky fazule.

Kúpime si kura?

To, čo je u nás už dávno zavedené do praxe, sa vo svete stáva trendom. Kuratá voľne pobehujúce po záhrade, vo svete získavajú na popularite. Výhodou je čerstvá zásoba vajec a ďalší domáci maznáčik. Medzi deťmi sú kurčatá dokonca populárnejšie ako psi.

Trpasličie kríčky

Koľkí z vás by chceli na balkóne pestovať ovocie? Tento rok siahnite po malých trpasličích kríčkoch malín, čučoriedok alebo ríbezlí. Každému podľa chuti a navyše tieto miniatúry vyzerajú v kvetináčoch fantasticky.

Malé bylinkové záhrady

Bylinky sa vždy zídu a preto sa vysádzajú nie len v záhradách, ale aj na balkónoch. Prekrásne voňajú a ak varíte pravidelne, určite ich využijete. Tu je zoznam 12 byliniek, bez ktorých sa do varenia ani nepúšťajte: bazalka, pažítka, kôpor, estragón, levanduľa, medovka, majorán, mäta, oregano, rozmarín, šalvia a tymian. Ktoré z týchto byliniek už máte doma?

Prineste život do záhrady

Ak chcete mať naozaj živú a rušnú záhradu, vsaďte na krásne pestrofarebné kvety, ktoré budú lákať motýle, včely a iný hmyz. Nezabudnite na búdky a fontánky pre vtáčiky, ktoré u vás môžete ubytovať. Pri popoludňajšej káve môžete ich šťastný let pozorovať z okna alebo na terase.

Obrovské závesné koše

Tu platí pravidlo: Čím väčšie, tým lepšie. Vysadiť do nich môžete rôzne pestrofarebné kvety, zmes kvetov a zeleniny alebo bylinky.

Záhradné osvetlenie

V kurze je nízkoenergetické osvetlenie, ktoré nemá veľkú spotrebu energie a pritom je efektné. Múdro rozmiestnené záhradné osvetlenie môže predĺžiť príjemný letný večer. Dnešné moderné osvetlenie sa dá ovládať dokonca pomocou telefónu alebo iPadu.


Ak potrebujete pomôcť s jarnými prácami na záhrade, obráťte sa našich dodávateľov v kategórii Záhrada, exteriér alebo si vytvorte zákazku.

Komentáre Disqus.
(5/5) 1 referencií
Bartošovič

Tím odborníkov s dlhoročnou praxou v profesiách: stavebné práce, rekonštrukčné práce, bytové…

zakaznici

1 468

Realizácia okrasnej záhrady

Realizácia okrasnej záhrady. Dodávka komplexnej služby od návrhu, cez…


Čítajte ďalej

Biojazierko a záhrada chémiu nepotrebujú

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Biojazierko a záhrada chémiu nepotrebujú


11.03.20149959

MarekZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím