Starostlivosť a ochrana drevenej terasy

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Marek 23.07.20147390

Starostlivosť a ochrana drevenej terasy

Drevená terasa je jednoducho dobrou investíciou. Aby však drevo dostalo zo seba maximum, je potrebné venovať mu pozornosť a príslušnú starostlivosť. Základom je chrániť drevo pred nadmerným pohlcovaním vlhkosti, pred slnečným žiarením a mechanickým oderom. O vhodnej starostlivosti o drevo sme sa rozprávali s Ing. Branislavom Širkom zo spoločnosti Širka color s.r.o.

Návod na údržbu

Odolnosť rôznych druhov dreva závisí okrem iného od hustoty a množstva obsahovaných látok v dreve. Predajca by vám mal určite povedať aj o základných typoch údržby dreva, no Branislav Širka zo spoločnosti Širka color s.r.o. podáva základný návod: „Nové drevo by malo byť po zabudovaní najprv vystavené poveternosti, aby sa látky rozpustné vo vode mohli „vymyť“. Plocha terasy z exotických drevín by sa mala upraviť olejom až približne 2 mesiace po pokladaní, kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z povrchu dreva. Všetky rezné hrany sa odporúčajú hneď po pokladaní ošetriť špeciálnym olejom na drevo, aby sa eliminovalo vymývanie farbiva a zároveň i tvorba trhlín.“

 

Pred tým, ako drevo začne šednúť, mali by byť za suchého počasia nanesené dva nátery oleja na terasy. K tomu je možné použiť špeciálne oleje zodpovedajúce druhu dreva. Bezfarebné oleje predlžujú trvanlivosť už farebne upravených terás a umožňujú menej silnú pigmentáciu. Zujímavosťou je aj samostatný náter UV Ochranným olejom bezfarebným, olejom na teak alebo Terasovým protikĺzavým olejom  poskytuje pri silnom zaťažení drevenej terasy poveternostnými podmienkami vo vonkajších priestoroch len malú a krátkodobú ochranu. 

Opatrne s exotikou

Pozor! Bangkirai a ostatné tvrdé exotické drevá majú veľké množstvo uložených olejnatých látok. Tie z časti presakujú na povrch počas prvej fázy vystavenia poveternostným podmienkam a môžu byť vyplavené dažďom. „Pri vymývaní môže dôjsť k tmavému zafarbeniu napríklad svetlých stien, betónových dosiek a ostatných konštrukčných dielov. Voda by preto nemala vytekať pri fasádach alebo tiecť cez svetlé podlahové krytiny,“ varuje Branislav Širka zo spoločnosti Širka color s.r.o. 

Kedy je potrebné vykonať dodatočnú úpravu povrchu?

Drevo nutne podlieha prírodnému pôsobeniu poveternostných podmienok a môže dôjsť aj k mechanickému opotrebovávaniu aj napriek aplikácii laku. Preto ešte pred tým ako začne drevo strácať jas je vhodné podrobiť ho očiste. „Povrch sa dá jednoducho očistiť a vykonať dodatočnú úpravu olejom, skôr ako dôjde k zašednutiu. „K tomuto účelu je potrebné celý povrch dôkladne očistiť kefou na násade a veľkým množstvom vody. Po dôkladnom zaschnutí by mal byť povrch 1x natrený náterom, ktorý bol naposledy aplikovaný, pričom pri primeranom mechanickom zaťažení povrchov, ktoré nie sú vystavené poveternosti, je len zriedka potrebná ich dodatočná úprava,“ hovorí Branislav Širka zo spoločnosti Širka color s.r.o.  a podáva krátky návod ako odhaliť, či terasa potrebuje úpravu povrchu:

Rýchly test: Kým pri postrekovaní drevenej plochy vodou odskakujú kvapky a voda nevsakuje do dreva, nie je ešte potrebná dodatočná úprava povrchu.

 

foto: sirkacolor.sk

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Širka color

Firma ŠIRKAcolor s.r.o. je súčasťou stavebnej spoločnosti ŠIRKA PROJEKT, ktorá pôsobí na…


Čítajte ďalej

Drevené terasy: Klasika v spojení s kvalitou

Záhrada

Drevené terasy: Klasika v spojení s kvalitou


21.07.20147390

MarekZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím