Drevené terasy: Klasika v spojení s kvalitou

Záhrada

Marek 21.07.20147609

Drevené terasy: Klasika v spojení s kvalitou

Krásu dreva nemožno nahradiť žiadnym plastom. Drevoplasty sa síce vzhľadom aj životnosťou približujú klasickému drevu, ale drevená terasa je pre mnohých stále zaručenou klasikou. Má množstvo výhod, o ktorých sme sa rozprávali s Ing. Branislavom Širkom zo spoločnosti Širka color s.r.o.

Skutočný dotyk s prírodou

Drevené terasy sú najprírodnejším spojením medzi domom a záhradou - rozširujú obytný priestor von až do zelene. Nezáleží aké drevo na terasy si položíte k nohám, prírodný materiál si v horúcich letných dňoch vezme presne to správne množstvo tepla a je príjemný aj pri chladnejšom počasí. To je skutočný výhoda pravého dreva. Drevo si môžete si vybrať podľa vašich predstáv, vlastnosti ostanú zachované. Treba však zohľadniť aj praktickú, nielen estetickú stránku. „Druhy dreva sa líšia nielen opticky, ale aj svojou trvanlivosťou a odolnosťou. Už pri voľbe dreva by malo preto byť vzaté do úvahy, na čo bude drevo použité a ako silno bude zaťažované. Terasové dosky z exotického tvrdého dreva ako bangkirai, massaranduba, kapur, bukit, Garapa, merbau, ipe a teak si vystačia aj bez dodatočnej chemickej ochrany dreva. Aj v priamom kontakte so zeminou sú veľmi dobre odolné a trvanlivé. Pri tuzemských ihličnatých drevinách ako duglaska, borovica a smrekovec je doporučené odolnosť a trvanlivosť zlepšiť pomocou chemickej ochrane dreva,“ hovorí Ing. Branislav Širka zo spoločnosti Širka color s.r.o.

Krása dreva je nenahraditeľná

Podľa druhu dreva a vplyvov podmienených rastom sa mení počet a veľkosť hŕč a tiež kresba žiliek dreva. „Zdravé hrče dodávajú drevu živý, individuálny vzhľad. Nie sú žiadnym nedostatkom, nie je obmedzený ich počet a veľkosť. Ojedinele sa objavujúcim hranovým hrčí a trhlinám v oblasti hŕč nedá vždy zabrániť a nemajú žiadny vplyv na trvanlivosť dreva, hovorí Ing. Branislav Širka zo spoločnosti Širka color s.r.o. Každá drevená doska je zároveň originál, žiadna strojová výroba. Vďaka tomu získava drevená terasa skutočne podmanivý nádych. Veď rôznorodá hra farieb prepožičiava drevu živý vzhľad a podčiarkuje prírodný, individuálny charakter dreva.

Pri stavbe z dreva počítajte so zmenou objemu

Je známe, že drevo na rozdiel od človeka neustále pacuje. Preto môže pod vplyvom klimatických zmien ročných období dôjsť k zmenám v rozmeroch drevených profilov v hrúbke a šírke. Branislav Širka hovorí, že tieto zmeny môžu byť až do 10%. Napúčanie a zmršťovanie dreva by sa preto malo zohľadniť pri projektovaní, obzvlášť je potrebné to konštrukčne zohľadniť pri terasových doskách.

Skúste termo drevo

Aj drevo sa dá upraviť do stavu, že vďaka špeciálnej termickej úprave zmení svoja vlastnosti a už takmer vôbec nepracuje. Netreba teda počítať s rezervou zohľadňovať deformácie a pritom ide stále o prirodzené drevo.

Zmeny dreva prispievajú kráse

Pri prirodzenom dreve treba počítať s stými zmenami, ktoré však terasu nešpatia, naopak, podčiarknu jej prírodný charakter. „Prírodné poveternostné vplyvy ako slnko, vlhkosť a UV žiarenie pôsobia na drevo rozdielne. Niektoré drevá obsahuje živicu ako napríklad smrekovec, borovica, smrek a duglaska. Roneniu živice môžete zabrániť mechanicky alebo tiež produktom na odstraňovanie živice, hovorí Širka. Pri niektorých druhoch dreva ako napríklad bangkirai, massaranduba a garapa sa môžu v počiatočnej dobe vymývať farebné látky obsiahnuté v dreve. Preto by mali byť okolité stavebné prvky, fasády a kamene chránené príslušnými konštrukciami alebo zakrytím. Pri bazénoch alebo rybníkov môže inak dôjsť k zakaleniu vody. Niektoré terasové dosky je vhodné po niekoľkých mesiacoch od položenia ošetriť. O ochrane drevených terás si povieme v ďalšom článku.

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Širka color

Firma ŠIRKAcolor s.r.o. je súčasťou stavebnej spoločnosti ŠIRKA PROJEKT, ktorá pôsobí na…


Čítajte ďalej

Starostlivosť a ochrana drevenej terasy

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Starostlivosť a ochrana drevenej terasy


23.07.20147609

MarekZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím