Vlastné záhradné jazierko je oázou skutočného letného posedenia. S jeho prípravou je však vhodné začať na skorú jar, ešte pred tým, ako zasadíme kvety, či založíme trávnik. Postaviť si záhradné jazierko môžete aj svojpomocne. Stačí dodržať niekoľko základných rád, o ktoré sa s nami podelili odborníci, ktorí majú nejedno jazierko zdarne za sebou.
Rozhoduje účel
Pred tým, ako prvý raz zatnete krompáč do hliny, je potrebné vedieť, na čo budete jazierko využívať. To má na celú jeho životnosť zásadný vplyv. „Keď si chcete založiť jazierko v záhrade, musíte si v prvom rade ujasniť, aký bude mať účel, od toho bude závisieť aj jeho veľkosť a hĺbka,“ hovorí Linda Horná z LH záhrady. Zároveň radí, že prvou a základnou vecou, ktorú bude musieť akékoľvek jazierko so zdravou mikroflórou potrebovať, sú vodné rastliny, tie napomáhajú prirodzenej filtrácii. Jazierka môžu byť aj miniatúrne a použiť na ne môžeme rôzne nádoby, či staršie korytá, ale rozhodne je nutné zabezpečiť prietok čerstvej vody. Bez nej sa vám do pár dní zmení jazierko na páchnuce močarisko a miesto potešenia bude plodiť len komáre.
Biojazierko je cesta k spojeniu s prírodou
Okrem rastlín a filtrácie sa pre jazierka vyrába aj špecializovaná chémia, ktorá zaručí jeho čistotu na hranici akvária. No od chemickej cesty upúšťa čoraz viac milovníkov skutočnej prírody. „Postupne sa presadzujú „biojazierka“. To znamená, že fungujú skoro alebo až úplne bez chémie. Sú náročnejšie na prvotné zladenie všetkých faktorov. Jednak fyzikálnych ale aj biologických. To znamená orientácia (množstvo dopadajúceho svetla), tvrdosť vody, jej presné chemické zloženie, efektivita prirodzeného okysličovania napr. vodopádom alebo potokom, veľkosť regeneračnej zóny a pomer k celkovej ploche jazierka. Rovnako množstvo a druh rýb a rastlín v jazierku. Toto všetko je v tomto prípade veľmi dôležité,“ radia záhradníci z firmy HomePro
Potôčik v záhrade ako balzam na dušu
Voda je osviežením každej záhrady a súčasťou jazierka môže byť aj skutočne živý prúd vody. Malý potôčik, či už skutočný, alebo umelý je na jednej strane filtráciou a na druhej nesmierne oku lahodiacim doplnkom. Za potôčik priamo k jazierku sa prihovára aj pani Krnáčová zo záhradníctva Isola Bella a dodáva, že nie je k sedeniu nič lepšie, ako zvuk tečúcej vody.
Či už ste sa rozhodli postaviť jazierko zo starého sudu, alebo ho vysteliete fóliou, je vhodné postarať sa aj o okolie. Pripravte si príjemné prostredie. Kameň, mäkký trávnik, alebo kôra. Všetko záleží od využitia jazierka. V prípade biofiltrácie nepotrebujete na leto ani bazén. „Mnoho ľudí využíva počas leta biojazierko aj na kúpanie. V tomto prípade ide o spojenie skutočne atraktívnej dekorácie s praktickým účelom,“ hovorí Miroslav Bartošovič. Jazierko je skutočne skvelý nápad pre každého, kto nechce, aby jeho záhrada bola iba o trávniku, či stromoch, ale komplexnom zážitku.
foto: Miroslav Bartošovič