Trendy v záhradách 2014

Záhrada:Všetko pre Vašu záhradu

Marek 10.03.201413214

Trendy v záhradách 2014

Bolo by na škodu uspokojiť sa v záhrade s tým, čo tu už bolo. Prichádza čas, kedy sa príroda a s ňou aj záhrady naplno prebúdzajú. Teraz môžete do svojej záhrady vtlačiť punc pestrosti, atraktivity a pripraviť si záhradu podľa trendov súčasného roka. Rovnaké tu už bolo, teraz skúste niečo zbrusu nové.

Trend je záhrada takmer bez práce

Prichádzajú nové dreviny, druhy rastlín aj inovácie v podobe biojazierok, no už roky možno povedať, že najtrendovejšia je záhrada, ktorá sa v prvom rade páči nám samým. Hlavným trendom aj tohoročnej sezóny bude účelnosť, estetika a pochopiteľne minimálne nároky na starostlivosť. “Tento trend nie je síce nový ale stále aktuálny- čo najmenej náročná starostlivosť na údržbu. Nedá sa jednoznačne odpovedať, o aký typ záhrad je väčší záujem. Vždy to závisí od typu stavby, tvaru pozemku ako ja vkusu zákazníka. Jeden chce priame línie a druhý zasa zakrivenia. Niekto chce stále zelenú (málo kvitnúcu) záhradu a druhý pestrofarebnú čo najviac kvitnúcu,“ vysvetľujú záhradníci z firmy HomePro. Je preto na vás, aká záhrada sa stane súčasťou vášho domova a ako sa hovorí, príroda nepodlieha móde. No v každom prípade je potrebné pamätať na to, že nebude potešenie mať každý deň ruky od hliny.

Návrat prírodného trávnika a lúky

Nový rok zasial do záhrad aj odklon od príliš strohého a upraveného diktátu. Umelý trávnik, betónové kryhy, či lány drvenej kôry striedajú záhrady, ktoré sme poznali z čias slovenských dedín. Plné kvetov, včiel a zmesky rastlinstva. „V súčasnosti sa preferujú prírodné záhrady bez vyumelkovaných trávnikov a záhonov plných ihličnanov. V trende sú trvalkové záhony, ktoré nahradia zbytočne veľké trávnaté plochy. Trávnaté spoločenstvá bylinno -travinaté takzvane kvitnúce lúky, vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny, ovocne stromy a kry,“ radí Linda Horná z LH záhrady. Pravá lúka na vlastnej záhrade je trend, ktorý najbližšie roky bude najatraktívnejší. V úzadí neostáva ani anglický trávnik, ale pravé lúka bez buriny, zato voňajúca pohodou, tá by si mala nájsť miesto za každým domom.

Najkrajšia záhrada nekričí

Paradoxom je, že na záhradu a jej stvárnenie treba pamätať nielen vo chvíli, keď zo zeme vyskočia prvé snežienky. Čas na premýšľanie je vtedy, ak postavíte prvé základy nového domu.  „Záhrada nepodlieha módnym trendom, vždy sa prispôsobuje architektúre domu a požiadavkám majiteľa,“ zdôrazňuje pani Krnáčová zo záhradníctva Isola Bella. To znamená, že tým najkrajším kúskom zelene bude záhrada, ktorá s domovom a vašimi predstavami vytvorí dokonalú symbiózu.

Posedieť si na záhrade je umenie

Aj sedieť sa dá na úrovni. Záhradný nábytok je kapitola samá o sebe. Medzi naozaj najobľúbenejšie sedenie možno zaradiť klasický ratan, ktorý pôsobí ako súčasť prírody, ale je dostatočne pevný a trvácny. Zahoďte plastové stoly a stoličky, ktoré dokážu pošliapať aj tie najúprimnejšie snahy o krásnu záhradu. „Alternatívou je aj nábytok vyrobený  z umelého ratanu. Umelý ratan sa vyrába z kombinácie kvalitných špeciálnych druhov polyetylénových vlákien, ktoré sa pri vysokej teplote pretláčajú cez dýzy do rôznych tvarov. Vďaka týmto pokročilým technológiám sú vlákna mäkké, pružné, stálofarebné a tvarovo rôzne. Technika ratanového pletenia patrí medzi staré postupy výroby úžitkových predmetov. Veľkou výhodou je, že cez ratanový výplet do určitej miery prúdi vzduch a preto sa v ňom príjemne sedí aj v tých najhorúcejších dňoch a človek sa naň obrazne povedané nelepí,” hovorí Milan Šupčík z Attractive Design s.r.o. Sedenie je totiž súčasťou záhrady, ktoré nemalou mierou prispieva k jej trendovosti. 

Komentáre Disqus.
(5/5) 4 referencií
HomePro

Potrebujete zabezpečiť či komplexnú rekonštrukciu bytu, opraviť garážovú bránu, kúpiť novú…

(0/5) 0 referencií
LH zahrady

(0/5) 0 referencií
Záhradníctvo

(0/5) 0 referencií
Ratanove sedacky

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím