Trávnik ako z rozprávky

Záhrada

Marek 02.07.20139237

Trávnik ako z rozprávky

Záhrada v lete je plná pokušení. Ovocie, stromy, kúsok tieňa na piknik. V záhrade to skrátka žije, ale dnes zabudneme na úžitkové časti a budeme sa venovať tomu, čo máme na záhrade najradšej. Relaxu. Aby sme si ho mohli dopriať v naozaj plnej fáze, potrebujeme dostatok zelene a jej hlavným nositeľom je trávnik. Predstavuje základný pilier peknej záhrady a preto mu treba venovať počas leta dostatok starostlivosti. Zaručene sa odmení.

Život pri živote

Záhrada a trávnik je živý organizmus a tak k nim treba aj pristupovať. Zdravý trávnik má sýtozelenú farbu a je hustý. Takzvaný anglický trávnik je výsadou dobrej starostlivosti a dá sa dosiahnuť na každom dvore, nielen v ostrovnom kráľovstve.

Kosenie

Najznámejšia, najčastejšia a často aj najnepríjemnejšia činnosť na záhrade. Koľko treba kosiť na to, aby sme dosiahli v konečnom dôsledku to správne potešenie z trávičky, po ktorej sa dá za rannej rosy prebehnúť bosými nohami? Je to podľa odborníkov raz až dvakrát do týždňa. Pritom je dôležité nekosiť od buka do buka, ale nastaviť kosenie na výšku okolo štyroch centimetrov. Leto je však špecifické, páľava zničujúca a preto sa medzi záhradkármi rozšíril model kosenia v lete nakrátko. Aj trávnik si vydýchne, ak mu počas najhorúcejších mesiacov doprajete výšku skosenia 1 – 2 centimetre. S týmto postojom si vybudujete krásny a zdravý trávnik aj počas leta.

Pomoc odborníka

Každý je na svojom pozemku kráľom, ale to neznamená, že aj prvotriednym odborníkom. Riešenie pre vašu záhradu na mieru môže znamenať využiť služby odbornej pomoci. Rozhliadnite sa po referenciách aj vo vašom okolí. Pretože tie naznačia, kto je v starostlivosti o trávnik prvá trieda a ako sa hovorí za málo peňazí vie odohrať veľa muziky. 

Zdravý trávnik bez buriny

Burina je skutočne nepriateľom každého záhradkára. Vo všeobecnosti ale možno povedať, že zdravý a správne udržiavaný trávnik, každoročne regenerovaný vertikálnym prerezaním, očistený a kosený, je vysoko odolný voči poškodeniu. Napriek tomu plesne, škodcovia a vyšší výskyt nežiaducich rastlín je hrozba, ktorú treba zastaviť už v začiatkoch. Existuje mnoho aj selekčných prípravkov. V tomto prípade je ale dobré spýtať sa skúseného, pretože ak ide o chemické prípravky, tie vedia byť niekedy nielen pomocníkom, ale aj katom. Správny odborník pre váš trávnik naordinuje liek a nie jed, ktorý by ho pochoval a premenil na nevzhľadný koberec, ktorý môže pokaziť celé leto. Vykročte správnym smerom k zdravému trávniku, pretože ako sa hovorí, lepšie je dvakrát merať, ako raz banovať.

Komentáre Disqus.

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím