Trávnik a voda I.

Záhrada

Lolium Lolium 20.05.201316059

Trávnik a voda I.

"Voda, čo odtiekla, už mlyn nepoženie."

Voda a správna výživa tvoria dva základné komponenty na dlhodobé udržanie zdravej a silnej zelene. Veľmi často sa stretneme pri tvorbe trávnych plôch s otázkou: „Ako zavlažovať?“ Táto jednoduchá otázka však nemá až takú jednoznačnú odpoveď.

Pred niekoľkými rokmi sa diskusie o zavlažovaní a zalievaní trávnika až tak urputne neviedli. Garancia zrážok v miernom podnebí bola pomerne stabilná, každý záhradkár sa mohol spoľahnúť, že jeho trávnik to zvládne s tým, čo mu príroda poskytne. Dokonca ani dlhodobé merania zrážok na prvý pohľad neukazujú veľké rozdiely medzi jednotlivými rokmi. Čo sa však pomerne výrazne zmenilo je to, akým  spôsobom sa zrážky dostávajú k našim trávnikom. Zrážky síce padnú v podobnej kvantite, no zväčša padnú naraz v priebehu pár dní, dokonca hodín a nasleduje dlhodobé sucho. Zrážková voda sa teda rýchlo odplaví, veľké množstvo (niekedy až 30%) sa odparí a v pôde sa udrží len určité množstvo.

Majitelia trávnikových plôch sú nútení využívať dodatočné zalievanie s využitím hadice. Pri potrebe 30 mm zrážok na 1 m² (mení sa podľa vonkajšej teploty), predstavuje polievanie veľkú investíciu do vody a hlavne do Vášho času. Je takmer nemožné s využitím krhly alebo hadice zaručiť primerané a rovnomerné zalievanie celého pozemku trávnej plochy. Pre vytvorenie ideálnych podmienok pre trávnik, vybudovanie jeho odolnosti a dosiahnutie jeho zdravého rastu je potrebné polievanie spravidla v skorých ranných hodinách. Pred východom slnka je pôda a ovzdušie najviac ochladené po predošlom dni, minimalizujú sa teda straty z odparovania. Pôda sa nesmie premáčať, no vlaha musí byť natoľko dostatočná, aby prenikla do celého koreňového systému a vedela zásobovať trávnik počas nasledujúceho horúceho dňa. Na druhej strane, prílišné prelievanie trávnika nenúti rastlinu vytvárať hlbšiu koreňovú sústavu a tak sa trávnik stáva slabším a menej odolným. Indikátorom nadmerného zavlažovania môže byť aj náhly a nadmerný výskyt rôznych druhov burín (lipnica ročná, lipnica pospolitá).

Problematika množstva vody v danom ročnom období však ani zďaleka nie je tou jedinou. Pri polievaní treba zvážiť aj špecifiká tej ktorej záhrady. Pod špecifikami rozumieme tienisté miesta, typ pôdy, druh trávneho porastu, prípadné trávne ochorenia, výšku pokosenia, hnojenie a očakávaný vývoj počasia pre budúce dni.

Zalievanie trávnika je z predošlých riadkov pomerne problematická téma, ktorá vyžaduje individuálny prístup ku každej lokalite. Z dlhodobých skúseností v tejto oblasti však môžeme zostaviť základné pravidlá polievania:

- Prispôsobte polievanie trávniku, nie Vášmu času: nesprávne polievanie môže spôsobiť veľké škody. Tak ako prelievanie ani vysychanie neprospieva tráve ale burinám!

- Zvoľte správne množstvo a dobu polievania: hlavne ráno, v takom množstve, aby mal trávnik dostatok vody! Nepolievať často s malým množstvom vody, aby Váštrávnik „nezlenivel“ a naďalej si tvoril hlbokú koreňovú sústavu!

- Zvoľte vhodný spôsob zalievania: nepozorné polievanie trávnika hadicou, zle nastavené zavlažovacie trysky polievajú často krát chodníky, terasy, štrkové záhony ... Neplytvajte vodou!

- Vyhnite sa zbytočnému úniku vody z poliatych miest: ak berieme do úvahy rôzne terénne sklony, voda má tendenciu po nich stekať a dostávať sa do miest, kde vzniknú preliate a premočené miesta.

Berte do úvahy aj prirodzené zrážky!

Dodržiavanie spomenutých bodov je tou správnou cestou k vytvoreniu a udržaniu potrebnej trávnej vlhkosti. Všetko to, čo bolo o vode a trávniku spomenuté sa zo „strašiaku pre Váš voľný čas“ môže zmeniť na každodenné hobby. Komplikované individuálne nastavenia pre každú záhradu dokáže zabezpečiť profesionálne navrhnutý zavlažovací systém. Po správnej inštalácii sa vie prispôsobiť tienistým i slnečným miestam, sklonom, záhybom a iným špecifikám každého trávnika. S úsporou vody a času tvorí preferovaného pomocníka pre každého, kto chce svoj trávnik udržať po celé vegetačné obdobie zdravý s dostatkom vlahy.

Autorom článku je firma Lolium s.r.o.. Prečítajte si aj o trávnikoch a ich výžive. Objednať si nový trávnik môžete aj tu.

Komentáre Disqus.
(4.8/5) 1 referencií
Lolium

Projektovanie a realizácia sadových úprav Projektovanie, realizácia a údržba automatických…

martin112

1 1045

údržba záhrady

pravidelná údržba záhradky na vysokej úrovni, možme sa na Lolium vždy…


Čítajte ďalej

Trávnik a výživa

Záhrada

Trávnik a výživa


21.05.201316059

LoliumZáhrada

Riziká zakladania trávnika

Záhrada

Riziká zakladania trávnika


02.04.201316059

LoliumZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím