Dnes vám pomôžeme spolu s odborníkmi na konštrukcie a stavbu terás zodpovedať základné otázky, ktoré by si mal položiť každý ešte pred tým, ako sa pustí do renovácie vo svojej záhrade.
1. Kam je dobré orientovať terasu?
Ak vyberáme miesto na terasu, mali by sme sa okrem veľkosti zamerať najmä na jeho stranovú orientáciu. Tu nám radí Ján Taška, z firmy Centrum terás.: „Terasa smerom k severu nebude nikdy príjemným miestom na posedenie. Uvedomme si, že väčšina ľudí sa vracia z práce odpoludnia alebo v podvečer a chce posedieť na terase, ktorá je oslnená – je dôležité zvoliť vždy západ alebo juhozápad.“ S terasou orientovanou ja južnú stranu však vyvstáva ďalšia otázka.
2. Aký materiál voliť?
Bohdan Šipoš z GARDEN Plus radií, že pokiaľ je terasa orientovaná na južnú stranu, je vhodné zvoliť materiál, ktorý sa nebude deformovať vplyvom priameho slnečného svetla. Kvalitne drevoplastové dosky si zachovávajú svoj tvar, rozmery a odtieň za týchto podmienok, ako aj v zimnom období.“ Z dlhodobého hľadiska sú preto najvýhodnejšou investíciou.
3. Potrebuje terasa spád?
„Spád terasy by mal minimálne 2cm v smere odtoku vody. Je to hlavne preto aby dažďová voda nezostávala na terase ale prirodzenou cestou odtiekla. Treba počítať aj s tým že dažde sprevádzajú aj silné vetry a sklon terasy zabraňuje vode dostať sa k obytným častiam domu. Pri sklonenom teréne sa podkladový rošt vymedzuje nastaviteľnými terčmi, tento spôsob sa najčastejšie realizuje pri dočasných sezónnych terasách v reštauráciách, ale aj pri existujúcich nehnuteľnostiach kde majitelia už nechcú robiť stavebné úpravy,“ hovorí Ján Taška. Spád terasy je jednou z najdôležitejších otázok, pritom na ňu často zabúdame.
4. Zvládnete montáž sami?
Vždy je lepšie nechať osadiť terasu odborníkovi. Získavate tak prvotriednu prácu a nárok na záruku Terasy a fasádny obklad s montážou by som nechal na firmy, ktoré sa na to špecializujú a majú na to profesionálne náradie a bohaté skúsenosti s montážou. "Často sa stretávame s nesprávnou montážou, hlavne podkladového roštu, ktorý je jeden s najdôležitejších prvkov pri montáži deckingovej terasy, ďalej zlá montáž samotnej deckingovej dosky a zlý výber spojovacieho materiálu," dodávajú odborníci z TN – DECKING, s.r.o. . Vždy je lepšie spoľahnúť sa na odborné spracovanie ako hasiť problémy.
5. Ktorý materiál vyžaduje dodatočnú úpravu povrchu?
Ide o vysoko odbornú záležitosť. Úprava povrchu je totiž alchýmia a nie každý vie odhadnúť potrebné možnosti povrchu správne. V konečnom dôsledku ale práve úprava povrchu a údržba je dôležitá už pri samotnej stavbe. „Špeciálne oleje na drevo podliehajú prírodnému pôsobeniu poveternostných podmienok a sú mechanicky „opotrebovávané“. Povrch sa dá jednoducho očistiť a vykonať dodatočnú úpravu olejom, skôr ako dôjde k zašednutiu. K tomuto účelu je potrebné celý povrch dôkladne očistiť kefou na násade a veľkým množstvom vody,“ hvorí Ing. Branislav Širka zo Širka color a dodáva, že po dôkladnom zaschnutí by mal byť povrch 1x natrený náterom, ktorý bol naposledy aplikovaný, pričom pri primeranom mechanickom zaťažení povrchov, ktoré nie sú vystavené poveternosti, je len zriedka potrebná ich dodatočná úprava. Obrusovanie nie je oproti iným náterovým systémom potrebné. Branislav Širka radi spraviť aj rýchy test: "Kým pri postrekovaní drevenej plochy vodou odskakujú kvapky a voda nevsakuje do dreva, nie je ešte potrebná dodatočná úprava povrchu. Osmo špeciálne oleje na drevo neoprieskavajú, nepraskajú a neodlupujú sa!”