Kosenie a vlaha. Čo má trávnik rád?

Záhrada

Marek 06.07.201310104

Kosenie a vlaha. Čo má trávnik rád?

Pestovať dokonalý trávnik je hotová veda. Správny prístup je nenahraditeľný, no metóda pokus a omyl býva často drahou cestou do pekla. Ako často kosiť, použiť klasiku, či mulčovaciu metódu a ak ide o vlahu, čo je základom pri letnej starostlivosti o záhradu? Ak ste si niekedy položili túto otázku, čítajte ďalej, článok je práve pre vás.

Kosenie je základom prežitia

Kto si vysadí na záhrade trávnik, musí počítať s tým, že za krásu sa platí. Minimálne tým, že bude potrebovať kosenie približne 20x za rok, ak chceme dopestovať povestného Angličana. Aj tu netreba podľahnúť zdaniu, že len nízky trávnik je atraktívny a platí to najmä v lete. „Na jar je rast trávnika intenzívnejší, v lete sa spomaľuje, preto aj jarná frekvencia kosenia je častejšia ako v lete. Ak nemáme vybudované automatické zavlažovanie, necháme trávnik trošku vyšší, aby tienil pôdu a zabraňoval nadmernému vysýchaniu. Posledné kosenie by malo byť vykonané, keď klesne teplota trvalo pod  +5° C, kedy rast trávy ustáva, to je obyčajne  koniec októbra a začiatok novembra. Hlavnou zásadou  pri kosení je,  že nesmieme naraz odkosiť viac ako 1/3 listovej hmoty, čiže 1/3 výšky listových čepelí. Pokiaľ nám trávnik prerastie, mali by sme sa dostať na požadovanú výšku niekoľkonásobným znižovaním výšky kosenia, pretože inak môžeme trávnik poškodiť,“ hovorí Ing. Lívia Fajerová z Alliumgarden.

Mulčovať, či nie?

Mulčovanie je ekologická, atraktívna a šetrná cesta k dobrému trávniku. Keďže sa pokosená tráva necháva priamo na trávniku, istým spôsobom trávniku dodávame samotné živiny a ešte ušetríme za odvoz odpadu. Lívia Fajerová však upozorňuje: „Pri tomto type údržby však musíme dávať pozor, aby trávnik nesplstnatel, pretože to sú vhodné podmienky na vytvorenie hubových chorôb . Preto je potrebné ďalšími údržbovými operáciami  trávnik prevzdušňovať a prehrabávať.“

Častejšie a v menších dávkach je zásada leta

Zavlažovanie je rovnako dôležitou súčasťou starostlivosti o trávnik a zvýšenú intenzitu mu treba venovať práve počas leta, kedy sa slnečné lúče opierajú do trávnika intenzívnejšie. Automatické zavlažovacie systémy zaistia  pravidelný prísun vody, aj v období sucha, alebo v čase neprítomnosti., čo je zaujímavá možnosť najmä pre tých, čo nechcú dovolenkovať len na trávniku. Druhou možnosťou je zalievať ručne. V oboch prípadoch treba pamätať na hlavné zásady. „V horúčavách je lepšie polievať častejšie , ale v menších dávkach. Klasickým polievaním sa nedocieli taký efekt ako závlahami, hlavne z časového hľadiska,“ hovorí Lívia Fajerová z Alliumgarden. Preto je dobré pri sadení trávnika pamätať aj na to, že hoci lúke stačí dážď, pekná záhrada vypije omnoho viac vody, ako jej pošlú oblaky. Ak máte otázky, neváhajte sa obrátiť na odborníkov vo vašom okolí, ochotných pomôcť a poradiť.

 

 

Komentáre Disqus.

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím