Bazény: Starostlivosť, údržba a náklady

Dom a byt:Bazény

Marek 11.05.201415379

Bazény: Starostlivosť, údržba a náklady

Udržiavať čistý a zdravý bazén nie je jednoduchá záležitosť. Poznať správne postupy udržiavania bazénu v kondícii nám môže ušetriť mnoho problémov a koniec koncov aj financií.

 

Ohrev vody

Nežijeme v krajine, kde máme celoročné tropické horúčavy. Dokonca aj počas leta je niekedy potrebné ohriať vodu v bazéne, aby sme sa cítili príjemne a nie ako ľadové medvede. Ako teda zabezpečiť efektívny ohrev? „Ohrev vody v bazéne je možné riešiť niekoľkými spôsobmi. Elektrickým ohrevom, plynovým kúrením, solárnym systémom, samotným bazénovým prekrytím alebo tepelnými čerpadlami/bez vrtu/.V posledných rokoch sa ako ohrev k bazénom inštaluje tepelné čerpadlo, ktoré dokáže vyrobiť z 1kW/príkon/ tepla rovných 6kW.Je to najefektívnejší spôsob ohrevu,“ hovoria odborníci z firmy RF-POOL. Tento spôsob je účinný, predstavuje ohrev nezávislý na počasí a náklady sú stále pod kontrolou.

 

Bazén aj v zime potrebuje svoju „garáž“

Predstava plávania aj počas zimy mnohým pripadá lákavá. Bazén v tomto prípade bude skôr ako na letné osviežene slúžiť ako relax, či osvieženie tela počas celého roka. Ide však o náročnejší proces realizácie. Celoročne využívané bazény potrebujú samozrejme krytú halu, ktorá je dostatočne zabezpečená vzduchotechnikou a vykurovaním. „Konštrukčne odporúčame len betónový bazén nakoľko väčšie rozmery bazénov nad 15m nie je možné zhotoviť z plastu či laminátu,“ radia z RF-POOL. Celoročný bazén tak nebude potrebné zazimovať, no v prípade vonkajších bazénov ide o nutnú rutinu. Správne zazimovaný bazén nie je nutné na jar kompletne vypúšťať a čistiť ,ak to majiteľ nedokáže, treba to nechať na odbornú firmu. Samozrejme, že bazén ako taký je potrebné aspoň každý druhý či tretí rok kompletne vypustiť a vykonať dezinfekciu.

Bezpotrubná filtrácia? Radšej nie!

S témou dezinfekcie a čistoty sa spája aj filtrácia. Práve tá je základom čistej, kvalitnej a zdravotne nezávadnej vody. Výhody bezpotrubnej filtrácie neexistujú. Je len jedna, že rýchlo ju zavesíte na stenu, ale výsledný efekt je ten, že s vodou bývajú časté problémy. V bazéne jednoznačne má byť potrubný rozvod s tryskami, aby sa zabezpečilo plnohodnotné prúdenie vody,“ vysvetľujú v RF-POOL. Spolu s filtráciou je alfou aj omegou správne zvolená chémia. Všetko záleží od veľkosti bazéna, spôsobu užívania, intenzity využívania a ďalších faktorov. Zákazník by mal vedieť, že pri tak veľkej investícii ako bazén, je ročný náklad na chémiu zanedbateľný. Priemerné náklady sa pohybujú v sume od 100 eur na sezónu.

foto: stonepatiosva.com, gmindy.com

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
RF POOL


Čítajte ďalej

Bazén treba plánovať ako člena rodiny

Dom a byt:Bazény

Bazén treba plánovať ako člena rodiny


10.05.201415379

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím